„Wiara, Nadzieja, Miłość” Monika Jagodzińska

Diana jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Trudny okres, niby jeszcze człowiek nie jest dorosły lecz już nie dziecko. Moment przejścia okazał się być dla niej zgubny. Dziewczyna ma problemy z emocjami. Boi się otworzyć na ludzi. Jest typem szarej myszki, która nawet jedynej zaufanej przyjaciółce Jowicie nie jest w stanie zdradzić wszystkich swoich uczuć. Kiedy nowo poznany chłopak ośmieszył ją w Internecie, próbuje znaleźć powód, bo przecież w ogóle jej nie znał. Szuka winy w sobie. Postanawia zmianę. I tutaj zaczyna się historia. Z pozoru niewinna przemiana zmienia się w zagrażającą życiu chorobę. Diana wraz z traconymi kilogramami traci chęć życia. Czeka ją niełatwa droga. Upadki, wspinaczka. Życie Diany potoczyło się w sposób, w jaki się nie spodziewała…

Źródło opisu: http://wydawnictwopsychoskok.pl/ksiazka/599/wiara-nadzieja-milosc
Źródło zdjęcia: http://wydawnictwopsychoskok.pl/ksiazka/599/wiara-nadzieja-milosc

Choć tematyka książki jest dość trudna, to uważam że poruszane w niej problemy są bardzo ważne i istotne. Szczerze mówiąc, powinien ją przeczytać każdy, nie tylko młodzież. Dorośli muszą mieć świadomość, z czym mogą się zmagać młodzi ludzie, dopiero kształtujący swoje „ja”. Szykanowanie, poniżanie, wyśmiewanie, znęcanie się fizyczne i psychiczne, niesamowita samotność i niezrozumienie, niezdrowy kanon idealnej figury, prowadzący do wyniszczających chorób, brak akceptacji samego siebie, okaleczanie się, to tylko część tego, z czym walczą lub chociaż próbują walczyć, w ciągu dnia codziennego. Jestem święcie przekonana, że przynajmniej o połowie z nich, nie zdajemy sobie sprawy. Szkoła i uczęszczające do niej dzieci i nastolatkowie są okrutni i bezkompromisowi. W dobie globalnej wioski, gdzie dostęp do internetu ma każdy i w każdej chwili, współegzystowanie w takiej zamkniętej grupie jest trudne do zniesienia dla osoby, która pod pewnymi względami odbiega od jakiś abstrakcyjnie ustalonych „standardów środowiskowych”.

Główna bohaterka, Diana właśnie jest taką osobą, która nie wpisała się ogólny przyjęty schemat. Ciężko młodej dziewczynie zaakceptować fakt odrzucenia przez rówieśników (nie oszukujmy się, każdemu byłoby z tym ciężko). Uważa, że wszystko robi źle, wszyscy wytykają tylko jej błędy. Usilnie wmawia sobie, że jest zbyt głupia, zbyt słaba, zbyt brzydka, zbyt gruba, zbyt naiwna, zawsze jakaś „zbyt” i niewystarczająca. Gdy nowo poznany chłopak, ośmiesza ją w internecie, nie doszukuje się winy u innych tylko u siebie. Postanawia zmienić siebie i zdobyć tak ulotną akceptację swojego otoczenia. Nie przypuszcza nawet, jak ta przemiana wpłynie na jej dalsze życie.

Wiara, nadzieja, miłość” to bardzo ważna książka, dająca dużo do myślenia i z całą pewnością ta historia zostanie z Wami na dłużej. Ja ze swojej strony, zachęcam do przeczytania.

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję autorce, Pani Monice Jagodzińskiej.