„Maria Magdalena. Kapłanka, Dama, Apostołka” Ewa Kassala


Przed Państwem Maria Magdalena, druga – po Królowej Saby – powieść Ewy Kassali o silnych kobietach w Biblii.


Czy byłą kochanką Jezusa? Jawnogrzesznicą opętaną przez demony? Kapłanką Izydy, głoszącą własną ewangelię? Kto i dlaczego nazwał ją doskonałością nad doskonałościami?


Maria Magdalena Ewy Kassali jest jedną z nas. Możemy się z nią utożsamiać, bo tak jak my kocha, błądzi, cierpi, waha się, marzy o miłości wiecznej i ponadczasowej. Jest wykształcona i wrażliwa, dobra i obdarzona niezwykłą duchową mocą, ale bywa też naiwna, zarozumiała i próżna. Wychowywana w hermetycznym świecie dobrobytu, nie do końca rozumie rzeczywistość i problemy „zwykłych ludzi”. Jednak przechodzi przemianę, a po upadku na samo dno odradza się do nowego życia. Z wychowanki kapłanek Izydy i salonowej damy staje się apostołką. Po długiej duchowej wędrówce odkrywa swoją życiową misję. Jej zadaniem jest przenoszenie przez czas wiecznego ognia i kobiecej cząstki boskiej energii. Zostaje towarzyszką Jezusa i obok jego matki staje się najważniejszą kobietą w jego życiu.


Ta opowieść jest jak wciągający hollywoodzki film – wartka akcja, mocne charaktery, dynamika zdarzeń. Jest też jak lustro – każdy może zobaczyć w niej swoje własne odbicie. I swoją Marię Magdalenę.


W swoich książkach Ewa Kassala łączy szerokie naukowe zgłębianie tematu (każda powieść powstaje przy konsultacji z historykami) z literackim talentem, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę starożytnego świata. Możesz iść krok w krok z bohaterkami z legend i zamiast zakurzonej historii doświadczać prawdziwych emocji, dylematów i wątpliwości, z jakimi borykały się najpotężniejsze kobiety, jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Autorka przywołuje do życia mądre, silne i odważne królowe, które nie bały się używać rozumu i kobiecego uroku, by dostawać to, czego chciały.

Źródło opisu:
https://videograf.pl/pl/p/Maria-Magdalena.-Kaplanka%2C-dama%2C-apostolka/2409

Maria Magdalena to postać uznawana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych bohaterek znaną nam nie tylko z literatury czy religii. Przez jednych umiłowana i wielbiona, a przez drugich znienawidzona i szykanowana. Przyznaję, że sięgnęłam po nią akurat z czystej ciekawości. Chciałam się przekonać, jak Pani Ewa ukazała ją na kartach swojej powieści oraz ku której opcji bardziej się skłaniała. Jesteście ciekawi? Serdecznie zapraszam na dalszy ciąg.

Absolutnie nie spodziewałam się tego, co było skrzętnie ukryte pod intrygującą okładką. Mimo że jest to lekki grubasek, to pierwsze 400 stron pochłonęłam w ekspresowym tempie. Ostatnie sto stronic natomiast czytałam dość długo, ale to tylko dlatego, że każdy z nas doskonale wie, jak skończył się proces u Poncjusza Piłata. Autorka dopracowała książkę pod każdym możliwym kątem. Współpracowała z historykami, aby fikcja literacka podparta była prawdziwymi faktami i to się czuje. Chylę czoła nad włożoną pracą i ogromem poświęconego czasu. W efekcie otrzymaliśmy przepiękną opowieść o młodej silnej kobiecie, tak bardzo niezrozumiałej przez otaczające społeczeństwo, w jakim przyszło jej żyć. Udowodniła, że nauka i wiedza były tępione i nie mile widziane. Zawiść i zniesławienie potrafiły przynieść bardzo wiele zła i cierpienia. Autorka przez podzielenie swojego dzieła na trzy części pokazała ważne etapy w życiu Marii, dzięki czemu mogliśmy ją zrozumieć i przede wszystkim polubić. Faktem jest, że Pani Kassala połączyła w jednej osobie występujące w przekazach historycznych trzy kobiety: Marię z Betanii, Marię z Magdali oraz tą okrzykniętą jawnogrzesznicą uratowaną przed ukamienowaniem przez Jezusa. Naszą wykreowaną Marię poznajemy już w pierwszym dniu jej życia. Od tego momentu akuszerka, która pomogła jej przyjść na świat, widzi na jej dłoniach i stopach symbole gwiazd. Dostrzega, że ma przed sobą dziewczynkę, która będzie dla świata kimś szczególnym i niepowtarzalnym. Razem z czytanymi kolejnymi fragmentami, obserwujemy Marię, jak rośnie i dojrzewa. Jak obdarza każdego miłością i zaufaniem. Widzimy i rozumiemy, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Mimo iż w swoim życiu zmierzyła się z różnymi przeciwnościami losu, jej miłość do świata pozostała niewzruszona. A wszystko, co ją spotkało, miało swój cel.

Tak jak już wspominałam „Maria Magdalena” to dopracowana i inspirująca powieść. O kobiecie silnej, która stała się wzorem dla innych kobiet. Jeżeli chcielibyście udać się w niesamowitą podróż do konserwatywnej Jerozolimy a później podążać uliczkami tolerancyjnego i eklektycznego Egiptu, to ta lektura zapewni Wam niesamowite wrażenia. Ja bardzo dziękuję Wydawnictwu Videograf za możliwość poznania cudownej wykształconej kobiety, którą rzeczywiście mogła być Maria Magdalena.